Mycie okien - idealnie czyste okna i szyby bez smug
Umyjemy Twoje okna
Mycie okien nie należy do zbyt przyjemnych czynności, jednak my, mamy na to sposób. Oddaj swoje okna w nasze ręce, a sprawimy, że będą czyste i błyszczące. Mamy swoje metody, dzięki którym brud nie przywiera do szyb i nie gromadzi się na nich. W każdym domu i biurze są okna, a każde okna wymagają mycia, czynność ta jest więc nieodłącznym elementem naszego życia, choć bez wątpienia wielu z nas wolałoby tego uniknąć. Mycie okien bez smug, zwłaszcza gdy nie mamy pojęcia jak się do tego zabrać, może okazać się w rzeczywistości ciężką, fizyczną pracą, pochłaniającą sporo czasu i zasobów.
Na czym polega nasz program mycia okien i co wchodzi w jego zakres?
Na początku zajmiemy się dokładnym umyciem ramy okiennej. Usuwamy wszelkie plamy widoczne gołym okiem oraz czyścimy miejsca niewidoczne i trudnodostępne. Następnie zajmujemy się szybą. Dokładnie ją czyścimy, usuwając przy tym wszelakie pozostałości po naklejkach czy też inne plamy. W kolejnym etapie przechodzimy do impregnacji okna, która zabezpiecza przed przywieraniem zabrudzeń.
Sob: 8:00 – 16:00
Okna na pewno należy myć kilka razy do roku, optymalnie jeśli uda się je myć raz w miesiącu. Nawet jeśli kurz i unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia osiadają na nich są z większej odległości niemal niedostrzegalne. Po obejrzeniu ich z bliska okazuje się, że ta drobna warstwa zanieczyszczeń jest tam obecna i przyczynia się do zaciemniania pomieszczeń ograniczając ilość wpadającego do nich naturalnego światła. Dodatkowo po opadach deszczu może również pozostawić nieestetyczne zacieki na przeszklonych powierzchniach i znajdujących się pod oknami częściach elewacji.
Podczas mycia ramy trudno uniknąć ponownego nasienia środków czystości i wody na szkło, dlatego należy umyć je w pierwszej kolejności. Warto zauważyć, że nie chodzi tu tylko o usunięcie zabrudzeń widocznych gołym okiem, ale także usunięcie zbierającego się w trudno dostępnych szczelinach brudu i wilgoci.
Logika podpowiada, że samodzielne szorowanie brudnych okien zimą nie należy do najlepszych pomysłów i jest w tym sporo racji. Ze względu na niskie temperatury znacznych trudności może nastręczać zamarzanie wody i środków czystości na zewnętrznych powierzchniach okna. Jednak to właśnie zimą dokładne mycie szyb może okazać się szczególnie ważne. Różnice temperatur między mieszkaniem a powietrzem na zewnątrz sprawiają, że wilgoć osadza się w szczelinach i na uszczelkach, dodatkowo przyczyniając się do szybszego zużywania się tych ostatnich, a wzrost zanieczyszczenia powietrza w zimniejszych miesiącach skutkuje osadzaniem się drobin pyłu. Najlepiej w słoneczny dzień wziąć się za mycie okien w pełnym słońcu wtedy zrobimy to dokładnie i w efekcie będziemy mieć lśniące szyby bez smug, ważne jest aby na końcu wytrzeć przy pomocy papierowych ręczników. Dlatego profesjonalne mycie okien zimą jest szczególnie dobrym pomysłem. Firma nie tylko posiada odpowiedni sprzęt i środki, dzięki którym niskie temperatury nie stanowią przeszkody w osiągnięciu celu, ale i doprowadzi do porządku obramowania okienne i podokienniki.
Jedną z największych trudnością jaką napotyka się przy samodzielnym myciu okna są smugi. Są to nieestetyczne, półprzezroczyste plamy, będące zazwyczaj pozostałościami po niezwykle trudnych do wyczyszczenia zabrudzeniach z tłuszczu lub kleju z naklejek i ozdób. Kolejną przyczyną powstawania smug są zasychająca woda i zastosowane środki czystości. Inną, wyjątkowo rzucającą się w oczy kategorią smug są zacieki, które powstają na brudnym lub niedokładnie oczyszczonym oknie wskutek działania deszczu.
Aby okna można było uznać za prawdziwie czyste o pozostawieniu na nich smug nie może być mowy. Problemem jest jednak to, że potrafią one pojawiać się na oknach nawet po ich dokładnym umyciu i osuszeniu, przez co pucowanie okien własnymi siłami może wiązać się z koniecznością kilku poprawek. Pamiętaj aby zawsze myć okna z góry do dołu. Znane są domowe triki umożliwiające osiągnięcie czystej szyby bez smug, jeśli jednak rozwiązania takie jak polerowanie szyby gazetą lub czekanie na idealną pogodę nie brzmią atrakcyjnie, warto rozważyć użycie profesjonalnego sprzętu lub zwrócenie się o pomoc do osób, które walką z zabrudzeniami zajmują się zawodowo i z łatwością uzyskają trwale błyszczące okna.
Aby ułatwić sobie zadanie jakim jest utrzymanie okien w czystości koniecznym może okazać się zaopatrzenie się w akcesoria do ich mycia. Do standardowych produktów tego typu należą gąbka, ściągaczka i płyn do mycia szyb. Przydatna może okazać się też szmatka, optymalnie jeśli będzie to przeznaczona specjalnie do tego celu ścierka wykonana z mikrofibry, która pozwala na utrzymywanie w idealnej czystości umytej powierzchni.
Do samodzielnego oczyszczania okien używane są zazwyczaj myjki ręczne, które stanowią niebagatelne ułatwienie. Osadzone na krótkich lub długich (często teleskopowych) rączkach ułatwiają dotarcie do szczególnie trudno dostępnych fragmentów. Dodatkowo umożliwiają sprawne usuwanie wody i środków czystości, minimalizując powstawanie zacieków. Idealną czystość zapewnią jednak dopiero stosowane przez profesjonalistów myjki ciśnieniowe i parownice.
Firmy zajmujące się zawodowym doprowadzaniem okien do porządku posługują się specjalistycznymi, często najlepszymi na rynku urządzeniami, bo to właśnie taki sprzęt gwarantuje, że sprzątanie przebiegać będzie szybko, a okna na długo pozostają nienagannie czyste. Takie urządzenia to między innymi ciśnieniowe myjki parowe Karcher często wyposażone dodatkowo w rozpylacz i szczotki z mikrofibry oraz odkurzacza do okien. W podobne urządzenia można zaopatrzyć się do samodzielnego pucowania, należy jednak mieć na uwadze, że dopiero w połączeniu z doświadczeniem taki sprzęt ma szansę przynieść optymalne efekty.
Popularnością cieszą się środki, które można samodzielnie przygotować domu - do najczęściej używanych należą mieszanki na bazie wody, octu i owoców cytrusowych. Przygotuj roztwór ciepłej wody z octem, spryskaj i przecieraj aż pozbędziesz się smug i zacieków ten sposób szybko i skutecznie usuwa trudne do usunięcia plamy ze szklanych powierzchni pozostawiając czyste i lśniące okna. Obecnie jednak w pogoni za ekologicznymi rozwiązaniami nikt nie jest już zdany na samodzielne eksperymenty. W odpowiedzi na potrzeby konsumentów na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty na bazie naturalnych składników, w trosce o środowisko dodatkowo pakowane w tworzywa nadające się do recyklingu. Takie naturalne środki czyszczące są gwarancją dobrego efektu sprzątania, a jednocześnie nie stanowią zagrożenia dla alergików, dzieci ani domowych roślin i zwierząt.
Okna dachowe to świetne rozwiązanie pozwalające wpuścić światło dzienne do pomieszczeń na wysokich kondygnacjach budynków, jednak ich szorowanie nastręcza oczywistych trudności. Najłatwiej jest umyć okna z wbudowanym tak zwanym systemem łatwego mycia, który pozwala na odblokowanie i ustawienie go w pozycji pionowej - wówczas dostęp do jego zewnętrznej części jest równie łatwy, jak do tej znajdującej się wewnątrz domu. Problem zaczyna się wtedy, gdy umycia wymaga okno, które zostało zamontowane szczególnie wysoko lub należy do okien uchylnych bez systemu łatwego mycia. W takim wypadku konieczne okazać może się użycie drabiny, lub rozwiązanie dużo bezpieczniejsze - zaangażowanie firmy.
Przykrym faktem jest to, że zanim świeżo wyremontowane pomieszczenia zaczną cieszyć, wymagają wcześniej gruntownego sprzątania, a wyjątkowo trudne może okazać się doprowadzenie do czystości okien po remoncie. Nawet pamiętając o zabezpieczeniu okien przed przystąpieniem do prac remontowych nie sposób uniknąć części zabrudzeń, a i same zabezpieczenia mogą pozostawić na ramach i framugach ślady kleju. Takie nieestetyczne pozostałości często da się usunąć przy pomocy szkolnej gumki lub oleju spożywczego. Pomocny w usuwaniu plam po farbie może okazać się zmywacz do paznokci, należy uważać jednak, bo może zniszczyć powierzchnię, którą miał za zadanie wyczyścić, nie nadaje się też do stosowania na szkle - może doprowadzić do jego zmatowienia. Czasem pomaga zwykła woda z płynem do mycia naczyń lecz uwaga taki detergent zostawia zacieki i smugi i należy wycierać, a potem polerować ręcznikiem papierowym lub ściereczką z mikrofibry. Szczególną ostrożność należy zachować przy samodzielnym usuwaniu z okien zaprawy, która może porysować szybę, dlatego najlepszym sposobem będzie użycie specjalnego płynu do mycia okien po remontach.
Doprowadzenie do porządku parapetów, zarówno tych wewnątrz pomieszczenia, jak i zewnętrznych, najlepiej jest zostawić na koniec aby uniknąć ich ponownego zabrudzenia. W przypadku szorowania podokienników zewnętrznych należy pamiętać, że konieczne może okazać się dostosowanie sposobu sprzątania do rodzaju materiału. Do parapetów kamiennych używa się zwykle mokrej tkaniny bez dodatku środków chemicznych, podczas gdy samodzielne doprowadzanie do porządku blaszanych może wymagać użycia silnych produktów czyszczących.
Przed ponownym osadzaniem się brudu okna zabezpieczyć można stosując impregnaty do szyb. Firmy zajmujące się profesjonalnym sprzątaniem mają w swoim arsenale specjalistyczne powłoki, które naniesione zarówno na powierzchnię szyby, jak i ramę, sprawią że kurz i unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia nie będą do nich przywierać, co pozwala wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi pracami porządkowymi, a także pozwala cieszyć się czystością przez dłuższy czas.